» Güncel  » Haberler

  

08 KASIM DÜNYA ŞEHİRÇİLİK GÜNÜ
 

Dünya Şehircilik Günü düşüncesi 1949yılında, Arjantin’de Buenos-Aires Üniversitesi Profesörü Carlos Maria della Paolera’nın öncü girişimi ve yorumuyla ortaya çıkmıştır. Bu ülkede 1950’li yıllar öncesinden gelen sorunlar ile sonraki dönemde ortaya çıkan ve kaotik durum yaratan şehirleşme ve şehircilik sorunları karşısında ilgili kurumlar, üniversiteler, enstitüler, meslek odaları, serbest meslek gruplarının içinde yer aldığı bir şehircilik hareketi yaratılmış; adeta bir “şehircilik seferberliği”  yaşanmıştır.

 

İşte böyle bir ortamda Carlos Maria della Paolera “Dünya Şehircilik Günü” fikrini ortaya atmıştır. Bu “gün”ü ortaya atarken de şehirciliğin, herkesin ve her kesimin hissetmesi gereken bir sorumluluk alanı olduğunu yaymayı hedeflemiştir. Merkezi ve yerel yöneticilerin, sorumluluk taşıyanların, gerçekleştirdikleri icraatların muhasebesini yapmaları için çağrı anlamında, bir düşünme gününün belirlenmesini kararlaştırmışlardır. Böylece yaratılacak bu Evrensel çağrı platformunda; yaşamın organizasyonu üzerine gözlemlerin, deneyimlerin ortaya konmasını ve aynı zamanda güncel şehircilik sorunlarına da dikkat çekilmesini hedeflemişlerdir. Bu doğrultuda sembolik anlamda da “8 Kasım” günü belirlenmiştir.

 

Carlos Maria della Paolera’nın “8 Kasım“ gününü bir Evrensel çağrı platformu olarak oluşturmasından 27 yıl sonra Türkiye’de, Dünya Şehircilik Günü faaliyetleri; günümüz Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin o dönemdeki adıyla Devlet Güzel Sanatlar Akademisi bünyesindeki Şehircilik Araştırma Enstitüsü’nde 1976 yılında başlatılmıştır. 1977 yılında yapılan ilk etkinlik ise, “Eski Türk Kentleri” üzerine bir günlük seminer olmuştur.

Türkiye’deki “Kasım bilimsel toplantıları formatı” ise ilk kez 1978 yılında, “Türkiye’ de Metropoliten Alan Planlaması deneyim ve sorunları bilimsel toplantı” ile başlatılmıştır.

 

8 Kasım Dünya Şehircilik Günü bilimsel toplantıların bir programa dayalı olarak gerçekleştirilmesi ve eylemsel bir programla ve etkinliklerle zenginleştirilmesi; şehirciliğin daha iyi anlatılması, paylaşılmasında önemli rol oynamaktadır. Şehircilik (Kent Planlama) insanların içinde yaşadığı yapay fiziksel çevrenin biçimsel ya da işlevsel amaçlarla düzenlenmesi ve bu amaç doğrultusunda yapılan tasarım, kaynak sağlama, donatım, altyapı ve yapım çalışmalarının örgütlenmesidir. Yalnızca bir yerleşmeyi oluşturan öğelerin uyumlu düzenlenmesini değil, o yerde yaşayanların toplumsal ve ekonomik gereksinimlerini karşılayacak gelişmeyi de konu alır. Şehir Planlama geleceğe yön veren, mekânların tasarlanmasıyla insanlara hizmet eden bir disiplindir.

 

Bu sene;  69.yılı olan Dünya Şehircilik Günü oluşumunun, Türkiye’de ise 42.si yapılmaktadır.

7-8-9 Kasım 2018 tarihlerinde 9 Eylül Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan bilimsel toplantının ana teması bu yıl “GÖÇ-MEKÂN-SİYASET” olarak belirlenmiştir.

 Haber Tarihi: 08.11.2018

Haberler18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ

...

14 MART TIP BAYRAMI

...

12 MART İSTİKLAL MARŞI'NIN KABULÜ

...

Regaip Kandiliniz Mübarek Olsun

...

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

...

01-07 Yeşilay Haftası

...

BAŞIMIZ SAĞOLSUN

...

Türkiye Şampiyonu

...

Ölçü ve Tartı Aletleri Bildirim Süresi

...

Hayırlı Haftalar

...

Dünya Kanser Günü

...

Yarı Yıl Tatili Bitti

...

27 OCAK OSMANLI HAFTASI

...

26 OCAK DÜNYA GÜMRÜK GÜNÜ

...

Dünya Cüzam(Lepra)Günü

...