» Hizmetlerimiz  » Kent Tanıtım Merkezi
Vergi HizmetleriSorulan Sorular

  E-BELEDİYE SİTEMİZDEN ÖDEME YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 E-Belediye & Online Tahsilat Sıkça Sorulan Sorular:

 1- Emlak ve Çevre Temizlik Vergisi borcumu ne zaman ve nereye ödemeliyim? 

 Vergi borçları son ödeme tarihleri 31 Mayıs I. Taksit & 30 Kasım II. Taksit şeklindedir.

Aşağıdaki seçenekler kullanılarak ödeme işlemi gerçekleştirilebilir.

 a- Online Tahsilat & E-Belediye:

 – Selendi Belediyesi www.selendi.bel.tr resmi internet sayfasından “Online Tahsilat” yazısı tıklanır ve açılan E-belediye https://e-belediye.selendi.bel.tr sayfasında T.C. kimlik No veya Sicil No ile giriş yapılarak borç sorgulama ve kredi kartı ile ödeme yapılabilmektedir.

 - Tahsilat Vezneleri:

– Belediye Hizmet Binası

 - PTT Posta Çeki Hesabına Ödeme:

 – Emlak Posta Çeki Hesap No: 237156

 – ÇTV Posta Çeki Hesap No: 237156

 Yukarıdaki Emlak ve ÇTV hesap numaralarına ödeme yaparken;

 T.C. kimlik No, Ad-Soyad, Belediye Emlak Sicil No bilgileri belirtilerek Emlak Vergileri 237156 nolu posta çeki hesabına, Çevre Temizlik Vergileri de 237156 nolu hesaba yatırılabilmektedir.

  2- Vergi Borcumu ödemek istiyorum üyeliğim ve şifrem yok nasıl giriş yapabilirim?

 E-belediye üyeliğiniz ve şifreniz yok ise aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

 – E-belediye https://e-belediye.selendi.bel.tr sayfasından Giriş Yap düğmesi tıklanır.

 – Hızlı Ödeme seçeneğinden MÜKELLEF NO alanına T.C. kimlik No, Belediye Sicil No veya Vergi No(Şirketler için)’dan birisini yazarak Giriş Yap düğmesini tıklayınız. 

 – Hizmetlerimiz altında yer alan Borç Ödeme & Sorgulama altındaki >>Borç İşlemlerini tıklayınız.

 – Borç Sorgula ekranında sırasıyla;

     1-Borç işlemleri tıklanır,

     2-Emlak Vergisi Takip sistemi veya Çevre Temizlik Vergisi üzerinde iken 1 kez tıklanarak vergi borçları detayları

 görüntülenir,

     3-Ödenecek olan dönem vergi borcu kutusu işaretlenir,

     4- Devam et düğmesi tıklanarak ödeme sayfasına geçilir.

 – Ödeme ekranında Kredi Kartı Kart Numarası, Kart Sahibi, Son Kullanama tarihi, Kredi Kartının arkasında yazan 3 haneli CCV kodu girişi yapılır ve Doğrulama Kodu girildikten sonra Banka Kartınız hangi bankaya ait ise o bankaya ait 3d SMS şifre doğrulaması ekranı gelecektir. İlgili ekranda cep telefonunuza bankanız tarafından size gönderilen sms şifresi ile giriş yaptıktan sonra ödemeniz gerçekleşecektir. Daha sonra ödemenize ait dökümü alabilirsiniz.

 3- E-Belediye & Online Tahsilat giriş şifremi unuttum. Şifremi nasıl alabilirim?

 E-Belediye https://e-belediye.selendi.bel.tr ana sayfada sağ üst köşede yer alan Giriş Yap düğmesi tıklanır.  1-Giriş Yap ekranının altında yer alan 2-ŞİFRE SIFIRLA düğmesi tıklandıktan sonra Şifre Sıfırla ekranı açılır. Şifre Sıfırla ekranında 3-Giriş ve 4-Doğrulama Kodu alanları doldurulur ve 6-Şifre Sıfırla düğmesi tıklanır. Bu işlem ile sistemde kayıtlı olan e-posta hesabınıza şifre sıfırlama linki gönderilir. İlgili linke tıkladığınızda şifreniz otomatik olarak oluşacak ve e-posta hesabınıza şifre gönderilecektir. E-posta hesabınıza gelen şifre ile giriş yapabilirsiniz.

 Hızlı erişim için https://e-belediye.selendi.bel.tr/tr-tr/uyelik/sifre-sifirla tıklayınız.

 4- E-posta hesap adresim değişti ne yapmalıyım?

 E-belediye giriş şifresi e-posta hesabınıza gönderildiğinden dolayı e-posta hesabınızın güncel olması gerekmektedir. E-belediye ana sayfada yer alan Online İstek & Sorun Takibi başlığı altındaki yeni mesaj bölümünden e-posta güncellemesi için  başvurabilirsiniz. Bilgilerinizin doğru olması koşulu ile gerekli güncellemeler yapılarak, telefon veya e-posta yolu ile tarafınıza bilgi verilecektir.

 5- E-Belediye üzerinden Emlak vergisini ödedim ve makbuz dökümü almak istiyorum. Ne yapmalıyım?

 Şifresiz giriş ile yapılan ödemelerde banka ödeme ekranından sonra Başarılı! ekranında Döküm altındaki Görüntüle seçeneğinden makbuzların dökümü alabilirsiniz veya e-posta adresinizi yazıp gönder seçeneği ile ödemiş olduğunuz makbuzları e-posta hesabınıza gönderebilirsiniz.

 Ödeme sonrası ilgili ekran kapanmış ise ve döküm de almanız gerekiyor ise Kayıt Ol seçeneğinden e-belediye sistemine kayıt olmanız gerekmektedir. Kayıt Ol ekranında Gerçek Kişi için  ilgili alanları doldurup Kayıt Ol düğmesini tıkladığınızda bilgilerinizin doğru olması koşulu ile e-posta hesabınıza şifre gönderilecektir. E-posta hesabınıza gelen şifre ile giriş yaparak Tüm Tahsilatlarım bölümünden döküm alabilirsiniz. 

 6- T.C. kimlik numaramı yazıyorum böyle bir kayıt bulunamadı hatası alıyorum. Vergi borcumu ödemek istiyorum. Ne yapmalıyım?

 – T.C. kimlik numaranız sistemde kayıtlı olmayabilir veya belediyemizde beyanınız olmayabilir. Lütfen https://www.selendi.bel.tr/iletisim/ adresinden  konu ile ilgili başvuru yapabilirsiniz.

 7- Ödeme sırasında bankadan gelen SMS şifremi girdikten sonra hata alıyorum ve ödemem gerçekleşmiyor. Ne yapmalıyım?

 Banka kartınız ile ilgili müşteri hizmetlerini arayarak internet üzerindenalış-veriş için 3d güvenli ödemeyi açtırmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ödemeniz gerçekleşmeyecektir.